niedziela, 25 grudnia 2011

Srila Krsna Ksetra Prabhu - Kurier Nama Hatta

Prezentujemy Warn sylwetkę kolejnego ucznia A. C. Bhaktivedanty Swamiego Prabhupady, mistrza duchowego Śrila Krsna Ksetry Prabhu.

Już w wieku 21 lat po krótkim okresie studiowania architektury na uniwersytecie w Berkeley, w USA Krsna Ksetra Prabhu zdecydował się przyłączyć do ISKCON-u. Dzięki niezwykłej aranżacji Kryszny nie stało się to w Kalifornii, lecz w Heidelbergu, gdzie Maharadża zamieszkał w czerwcu 1972 roku w świątyni przy ulicy Rohrbacher. Około 4 tygodnie później pojechał razem z innymi wielbicielami do Paryża, aby przyjąć inicjację: Maharadża do dzisiaj pamięta przybycie Śrila Prabhupady na lotnisko. Przyjechali tam wówczas bhaktowie z całej Europy i przygotowali Prabhupadzie wspaniałe przyjęcie. Kiedy Krsna Ksetra Prabhu składał wraz z innymi wielbicielami pokłon, Śrila Prabhupada, przechodząc obok, przypadkowo nastąpił mu na kciuk. W samym zaś dniu inicjacji Maharadża bardzo chciał otrzymać imię, w którym znajdzie się słowo Krsna. Mimo, że nikt o tym wtedy nie wiedział, Śrila Prabhupada spełnił jego pragnienie. Drugą inicjację otrzymał w Heidelbergu, na miejskim rynku.

Początkowo był kierowcą w tamtejszej świątyni, kupując również żywność dla wielbicieli. Następnie w latach 1973 – 1975 entuzjastycznie rozprowadzał książki Śrila Prabhupady w miastach i wsiach Holandii, Danii oraz Niemiec. Około jednego roku w każdym z tych państw. Później był przez pewien czas pudżarim (kapłanem) w Amsterdamie, lecz wkrótce, w tym samym roku, przeniósł się do zamku Retteshof w Niemczech, gdzie także przejął obowiązki pudżariego. Od 1976 roku zaczął stopniowo rozwijać nauczanie świadomości Kryszny. Razem z Ganesham dham (obecnie Bhaktitirtha Swami) odwiedzał biblioteki i księgarnie w dawnej NRD. Śrila Prabhupada wezwał go do Londynu, aby zdał relację z działalności misyjnej w Niemczech. Gdy Maharadża zaczął opisywać okropne warunki życia we wschodnich Niemczech, Prabhupada zaczął płakać. To wydarzenie bardzo mocno poruszyło Maharadża, który w tym momencie zdał sobie sprawę jak wiele współczucia miał Śrila Prabhupada dla uwarunkowanych dusz.

Do roku 1977 Krsna Ksetra Prabhu odwiedził prawie wszystkie kraje Europy Wschodniej, podróżując często z Harikeśą Swamim (odwiedził wówczas Polskę, ZSRR, Węgry), któremu do 1980 roku służył czasowo jako osobisty sekretarz. Po krótkiej podróży do Kairu i Durbanu przybył w sierpniu 1980 roku na farmę w Niemczech. Tam, przez kilka lat, służył jako pudżari razem ze Śrila Astarathą Prabhu. W 1982 roku na farmie zainstalowano Bóstwa Śri Śri Prahlada Nrsimhadevy i Maharadża zajął się standardem Ich czczenia. W latach 1984-85 nauczał razem z Sacinandaną Swamim, a w następnych podróżował po Europie, inspirując wiele ośrodków Nama-hatta do rozwijania świadomości Kryszny.

Zgodnie z pragnieniem GBC Srila Krsna Ksetra Prabhu przyjął w 1987 roku obowiązki inicjującego mistrza duchowego. W 1991 r. zajął się także opracowaniem standardów czczenia Bóstw dla całego ISKCON-u. W 1994 roku skończył pisać książkę na ten temat p.t. „Pancaratra Pradipa"". Napisał ją z ramienia GBC jako standardowy podręcznik dotyczący czczenia Bóstw w ISKCON-ie. Został również poproszony przez GBC, aby nadzorować podnoszenie duchowych kwalifikacji u wielbicieli i dlatego dużo obecnie podróżuje, propagując swoją książkę i pomagając bhaktom w praktycznym zastosowaniu jej przy czczeniu Bóstw. Przez ostatnie kilka lat rozwija także wisznuicką bibliotekę w Mayapur.

Na początku lat dziewięćdziesiątych podróżował również po Europie w składzie ciekawego zespołu muzycznego Gauranga Bhajan Band, który mieliśmy okazję gościć w Polsce.

KURIER NAMA-HATTA NR 6 (11)

Marcin Rudziński

1 komentarz: